Grupa wolontariuszy działająca pod opieką pani Katarzyny Kosmalskiej w Zespole Szkół Samorządowych w Lubniewicach, intensywnie pracowała przez cały rok szkolny.
Koło wolontariuszy we wrześniu rozpoczęło swoją działalność, ustalono, jaki będzie plan działań i akcji na cały rok.
Już we wrześniu po raz kolejny przystąpiliśmy do akcji zbiórki plastikowych nakrętek. Współpracujemy z panem Andrzejem Sowińskim, który jest koordynatorem zbiórki nakrętek w Gorzowie Wlkp. Wolontariusze samodzielnie przygotowali plakaty, aby rozpropagować akcję w poszczególnych klasach oraz ogłosili wśród uczniów Szkoły Podstawowej II edycję konkursu pt. ”Mistrzowie Dobrego Serca”. Akcję prowadzimy przez cały rok szkolny a do naszej inicjatywy prócz uczniów i wolontariuszy dołączyły całe rodziny i mieszkańcy, wszystkim zaangażowanym osobą serdecznie dziękujemy!
„Mistrzami dobrego serca” została klasa III SP, wicemistrzami klasa II SP. Przygotowaliśmy pamiątkowe zdjęcie dla zwycięskiej klasy a dzięki wsparciu dyrekcji szkoły, każda klasa w podziękowaniu za trud włożony w akcję zbiórki otrzymała słodkie upominki.
W sumie zebraliśmy 640 kilogramów plastikowych nakrętek, całość zbiórki została przekazana na zakup specjalistycznego urządzenia jakim jest pionizator, który umożliwi sześcioletniej Martynie samodzielne chodzenie. Jednocześnie prosimy o dalsze zbieranie nakrętek, ponieważ akcję będziemy kontynuować w kolejnym roku szkolnym.
Na przełomie października i listopada wolontariusze przystąpili do kolejnej akcji, ponieważ przed zbliżającą się zimą chcieliśmy wspomóc bezdomne zwierzęta. W tym celu zorganizowaliśmy zbiórkę produktów żywnościowych i koców. Przygotowane plakaty i kartony, dzięki uprzejmości właścicieli sklepów, zostały rozstawione w kilku punktach na terenie naszej gminny. W ten sposób zebraliśmy: sucha karma dla psów 18 kg, karma w puszce 2,75 kg, ryż 4 kg, makaron 16 paczek, kasza jęczmienna 12,40 kg oraz 2 koce.
Dnia 22 listopada 2012 roku wybrana losowo grupa wolontariuszy wraz z opiekunem odwiedziła Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt „Azorki” w Gorzowie Wlkp. gdzie przekazaliśmy zebrane produkty oraz zapoznaliśmy się z zasadami adopcji zwierząt.
Listopad to miesiąc zbiórki pieniędzy. W tym roku kolejny raz dołączyliśmy do ogólnopolskiej akcji „Góra Grosza”, organizowanej pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej przez Towarzystwo „Nasz Dom”. Każda klasa otrzymała wcześniej przygotowany i zabezpieczony słoik, do którego uczniowie mogli wrzucać tytułowe grosze.
Wolontariusze przeliczali uzyskane nominały, według ich wartości. W sumie zebraliśmy 348,30 zł. W obecnym roku szkolnym zebrane pieniądze przekazane zostały na rzecz Domów dla Dzieci. Akcja podsumowana została w grudniu.
Na przełomie listopada i grudnia przeprowadziliśmy akcję pt. „I ty możesz zostać świętym Mikołajem!” Pod takim hasłem wolontariusze ogłosili i przeprowadzili zbiórkę maskotek, zabawek, ubrań, kredek oraz bloków rysunkowych. Zebraliśmy dziewięć kartonów potrzebnych rzeczy, całość w formie podarunków mikołajkowych (dnia 07 grudnia 2012 roku) przekazaliśmy dzieciom przebywającym na Oddziale Pediatrycznym szpitala w Sulęcinie.
Dnia 20 grudnia 2012 roku przedstawiciele szkolnego wolontariatu wraz z opiekunem pojechali do Magazynów świętego Mikołaja w Gorzowie odpowiadając w ten sposób na zaproszenie pana Jarosława Marciniaka (Fabryka Aktywności Młodych).
Przedstawiciele wolontariatu zostali mianowani „Pomocnikami świętego Mikołaja”, uczniowie zobaczyli jaką działalność prowadzi Fabryka Aktywności Młodych oraz promowali akcje podejmowane przez naszą szkolną grupę. Spotkanie przebiegało w miłej, pogodnej i niemal rodzinnej atmosferze.
W grudniu wspólnie z Samorządem Uczniowskim zorganizowaliśmy akcję, której celem była pomoc choremu koledze. Przygotowaliśmy loterię fantową, która odbyła się w czasie trwania jarmarku bożonarodzeniowego na terenie naszej gminy.
Na przełomie grudnia i stycznia grupa wolontariuszy przygotowała plakaty i kartony w celu przeprowadzenia akcji zbiórki słodyczy. W styczniu dzięki uprzejmości właścicieli sklepów odebraliśmy kartony, następnie przeliczyliśmy zebrane słodycze a dzięki wsparciu finansowemu rodziców uczniów dokupiliśmy słodkości i mogliśmy zorganizować drugi Bal czekoladowo – karnawałowy . Zabawa odbyła się dnia 07 lutego 2013 r . Podczas balu bawiło się 70 uczniów, fantastycznie przebranych w ciekawe kostiumy i maski. Prowadzącymi bal według wcześniej opracowanego scenariusza byli wolontariusze, również w przebraniach karnawałowych. Przeprowadzono wiele konkursów i zabaw nagradzanych słodkościami, m.in. „Gra muzyka”, „Taniec z miotłą”, „Bajkowe zagadki”. Jak na bal przystało, wybrano i ukoronowano króla i królową balu. Zabawa trwała dwie godziny lekcyjne, na zakończenie wszyscy uczestnicy otrzymali słodki upominek. Dziękujemy zaangażowanym osobom za pomoc przy organizacji balu i zbiórce słodyczy. Właściciele sklepów, którzy z nami współpracowali otrzymali przygotowane wcześniej podziękowania.
Postaramy się, aby bal czekoladowo -karnawałowy odbył się również w kolejnym roku szkolnym.
W miesiącu lutym obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Bezpiecznego Internetu. Nasza szkoła przystąpiła do tej akcji poprzez zgłoszenie inicjatywy obchodów DBI. Wszystkie realizowane w szkole działania odbywały się pod hasłem „Serfuję. Respektuję”. Wolontariusze przygotowali logo akcji oraz plakaty, które wykorzystane zostały do stworzenia gazetki tematycznej. Dodatkowo nasz opiekun przeprowadził we wszystkich klasach I – VI Szkoły Podstawowej zajęcia edukacyjne na temat „Bezpieczeństwo w sieci”. Podczas tegorocznych obchodów DBI zwracano szczególną uwagę na to, że każdy internauta ma prawo wykorzystywać potencjał sieci do samorealizacji, zdobywania informacji, nauki czy zabawy, ponosi jednak odpowiedzialność za swoje działania w Internecie.
W marcu zachęcałyśmy dzieci do zdrowego odżywiania się i alternatywnych metod spędzania czasu wolnego. W tym celu wraz z opiekunem przygotowałyśmy odpowiedni scenariusz zajęć pt. „ABC zdrowego odżywiania”, następnie przeprowadziłyśmy zajęcia tematyczne w klasach I –III SP (75 osób). Dodatkowo zorganizowałyśmy konkurs plastyczny a autorzy najładniejszych czterech prac otrzymali upominki rzeczowe, które ufundowała Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Lubniewicach. Przeprowadzone metodami aktywnymi lekcje tak się spodobały, że zostałyśmy zaproszone do przeprowadzenia zajęć w klasie IV a i IV b.
Kwiecień upłynął po hasłem zbiórki zabawek i maskotek, zebraną całość przekazaliśmy w czerwcu dzieciom przebywającym w szpitalu w Sulęcinie. Nasza działalność wiąże się również z wykonywaniem innych czynności. Regularnie prowadziliśmy samopomoc koleżeńską, pomagając rówieśnikom i młodszym kolegom m.in. w odrabianiu prac domowych czy rozwiązywaniu konfliktów. Angażujemy się w realizację różnych imprez. Aktywnie pomagaliśmy w czasie zorganizowanego w sobotę 27 kwietnia 2013 r półfinału lubuskiego Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym dla szkół podstawowych i gimnazjalnych. Przygotowaliśmy wystrój auli, pomagaliśmy przy obsłudze zawodów.
W maju braliśmy m.in. udział w II rajdzie rowerowym „Żyjmy zdrowo, kolorowo, bez nałogów w zgodzie z sobą”, przygotowaliśmy zadania związane z profilaktyką dotyczącą cyberprzemocy, skutkami palenia tytoniu, spożywania alkoholu oraz zażywania narkotyków. Wspieraliśmy opiekunów drużyn w czasie samego przejazdu wokół jeziora Lubniewsko.
Dnia 01 czerwca 2013 roku braliśmy czynny udział w Gminnych Obchodach Dnia Dziecka. Przygotowaliśmy stoiska z grami dla dzieci tj. łowienie ryb, rzucanie piłeczką ping-pongową do celu, rodzinne narty, dart. Dzięki naszemu zaangażowaniu zabawą oprócz dzieci zainteresowaliśmy także ich opiekunów i rodziców.
Natomiast 20 czerwca 2013 r. promowaliśmy ideę wolontariatu w czasie oficjalnego otwarcia Środowiskowego Domu Samopomocy w Jarnatowie, gdzie pomagaliśmy przy obsłudze zaproszonych gości.
Naszą działalność stale dokumentujemy oraz promujemy po przez przygotowywanie bieżących informacji na stronę internetową szkoły. Działalność zamierzamy z pewnością kontynuować w kolejnym roku szkolnym.
Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w naszą pracę osobą i liczymy na dalszą współpracę.
Najaktywniejsi wolontariusze w roku szkolnym 2012/2013
(kolejność losowa)
Hanna Mika I, Paulina Jagielska I, Wiktoria Grzelachowska I, Weronika Kleńk I,
Weronika Motylińska I, Zuzanna Urbaniak I, Paweł Zielenkiewicz I, Oliwia Ludwicka I,
Anna Jenek I, Karina Gorączka I, Paulina Danko, Agnieszka Kmita II a, Alicja Kasperek II a,
Laura Chlistun II a, Dominika Gajek II a, Paweł Okulicz II a, Oskar Miranowicz II a,
Sylwia Tyliszczak II a, Dawid Niekłań II a, Roksana Kisiel II a, Natalia Marciuk II a,
Ireneusz Iwasieczko II b, Daniela Tyliszczak II b, Emilia Sczaniecka III a, Adam Wąsiel III a,
Maciej Jakubowski III b, Adrian Broniek III b, Katarzyna Syczyk III b, Nikola Maslej III b,
Klaudia Kreczmer VI, Martyna Gerwatowska VI, Wiktoria Piskorska VI, Przemek Gonera VI, Anna Szwaczuk VI.