PODSUMOWANIE

XVIII EDYCJI AKCJI EDUKACYJNO-KONKURSOWEJ

„ZIELONA SZKOŁA, ZIELONE PRZEDSZKOLE”

W ROKU SZKOLNYM 2014/2015

W roku szkolnym 2014/2015 Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka  w Lubniewicach przystąpiła do XVIII edycji akcji edukacyjno-konkursowej „Zielona Szkoła, Zielone Przedszkole”. W czasie trwania akcji tj. od 01.10.2014r. do 30.04.2015r. zebrano: 2234 kg MAKULATURY, 180 kg BUTELEK PET , 88 kg BATERII, 32 kg KARTONIKÓW PO NAPOJACH. W kategorii III ( placówki powyżej 150 uczniów) wśród 17 szkół zajęliśmy 5 miejsce. Najlepszymi zbieraczami okazali się: DORIAN SZURKO, KL. IV, JAKUB BARTKOWIAK, KL. II, GABRIELA ZGIERSKA, KL. III B, AMELIA BEDNARCZYK, KL. V, KAROL BRZEZINSKI, KL. III A, ALICJA GRZELACHOWSKA, KL. V, WIKTORIA SUBSTYK, KL. II, ANETA MUSIAŁOWSKA, KL. III A, MACIEJ SIWIŃSKI, KL. III B, ALDONA WRÓBLEWSKA, KL. III B. Koordynator akcji, Jolanta Bernaś serdecznie dziękuje wszystkim zbieraczom surowców wtórnych oraz zbieraczom baterii za działalność na rzecz ochrony środowiska.

Piknik ekologiczny

Dnia 11.06.2015 roku najlepsi zbieracze surowców wtórnych i baterii wraz z koordynatorem akcji wzięli udział w Pikniku Ekologicznym, który odbył się przy Pałacu w Gliśnie. Tegoroczny Piknik przebiegał pod hasłem „3U” czyli, używaj powtórnie opakowania, utylizuj (oddaj do recyklingu) oraz unikaj opakowań, które ciężko ponownie przetworzyć lub są jednorazowe (np. plastikowe kubeczki do napojów, tacki styropianowe, plastikowe sztućce). Piknik stanowił podsumowanie działań edukacyjno-konkursowych realizowanych w roku szkolnym 2014/2015. Każdy uczestnik otrzymał pamiątkową koszulkę i mógł korzystać z urządzeń do rozrywki, brać udział w warsztatach i konkursach.Dla wszystkich przygotowano wiele atrakcji, m.in.: Ekologiczne puzzle, EKO Memory ,Gra Segregujesz – Zyskujesz , Wystawa „Na Tropie Elektrośmieci” , Puzzle wielkogabarytowe, Instalacja „Paczki z przyszłości”, Energorower, Konkursy z ekonagrodą. Dzieci świetnie się bawiły, utwierdzając się w przekonaniu, że zachowania proekologiczne procentują!

Czy kłopoty w Kłopocie miewa zacny bociek?

W ramach realizowanego przedsięwzięcia „Czy kłopoty w Kłopocie miewa zacny bociek?” dnia 02.06.2015 r. trzydziestosiedmioosobowa grupa uczniów  klas II – VI uczestniczyła w wycieczce do Muzeum Bociana Białego w Kłopocie. Kłopot znajduje się w gminie Cybinka na terenie Krzesińskiego Parku Krajobrazowego, obejmującego wilgotne łąki i pastwiska położone w dolinie Odry i Nysy Łużyckiej oraz fragmenty odrzańskich łęgów wierzbowych i wierzbowo-topolowych.  Takie warunki to raj dla bocianów, które odchowują tu młode. Celem wycieczki było zatem poznanie największej, w zachodniej Polsce, kolonii bociana białego. Uczniowie wzięli udział w zajęciach z edukacji przyrodniczej: prelekcja z prezentacją multimedialną, obserwacje gniazd na terenie kolonii bocianiej z wykorzystaniem mapy. Kłopotu ukierunkowane na orientację w terenie zabawy dydaktyczne. Podczas wycieczki opiekę sprawowały panie: Jolanta Bernaś, Izabela Kiepura, Iwona Dominiak i Ewa Rządkowska -Nowicka. Wycieczka wzbogaciła wiedzę uczniów, pozwoliła aktywnie spędzić czas i dostarczyła wielu wrażeń i przeżyć. Uczestnicy po powrocie dzielili się zdobytą wiedzą i doświadczeniami ze swoimi kolegami. Uczniowie chętnie wzięli udział w konkursie plastycznym „Bociani świat” dla klas I – III oraz konkursie wiedzy o bocianie dla klas IV – VI. Zwycięzcami konkursu plastycznego zostali: Gabriela Zgierska, Aldona Wróblewska, Stanisław Dzikowski. Wyróżnienia: Antonina Kapa, Marta Rudzińska, Oliwia Wierzbińska. Zwycięzcy konkursu wiedzy o bocianie to: Jakub Krasowski, Tomasz Kowalewski, Oliwia Morzyk. Wyróżnienia: Emilia Kuzajewska, Amelia Bednarczyk. Powyższe przedsięwzięcie opracowała  i nad jego realizacją czuwała Jolanta Bernaś.