1 grudnia 1945 r. zaczęła funkcjonować Szkoła Podstawowa
w Lubniewicach.  Mieściła się ona w budynku, który przed wojną również pełnił funkcję szkoły. Pierwszym dniem nauki był 6 grudnia tego roku. Początkowo uczniów było niewielu, lecz w miarę rozwoju szkoły ta liczba rosła. W roku szkolnym 1945/1946 liczba dzieci wynosiła 41. Warunki panujące wówczas
w szkole były trudne. W szkole było 5 dużych sal lekcyjnych, które ogrzewane były piecami. Dzieci siedziały w ławkach dwu, cztero i sześcioosobowych, których pulpity połączone były z siedzeniami. Pulpity ławek były odpowiednio nachylone, posiadały dziurę na kałamarz i miejsce na przybory pisarskie. Ciekawe, czy dzisiaj dzieci wiedzą , co to takiego  kałamarz ? Do pisania służyła stalówka z obsadką i bibuła. Uczniowie pisali na tabliczkach, które następnie ścierali, najczęściej rękawem .

Od początku istnienia szkoły wraz ze wzrostem liczby dzieci , podnoszono poziom organizacyjny szkoły.

Przez kolejne lata dużo się zmieniało, rosła liczba dzieci uczących się oraz poprawiały się warunki nauki.

20 października 1995 r. nastąpiło uroczyste otwarcie nowej szkoły . Młodzież wraz z nauczycielami opuściła stary budynek i przeniosła się do nowej, przestronnej i nowoczesnej szkoły podstawowej.

1 września 1999 r. to także bardzo ważna data dla uczniów, gdyż właśnie tego dnia została otwarta piękna , wyposażona w sprzęt sportowy, hala sportowa.

4 września 2001 r. oddano do użytku budynek gimnazjum, znajdujący się obok szkoły podstawowej. Wszystkie budynki zostały połączone łącznikami, dzięki czemu dzisiaj  stanowią piękny obiekt.

Następny artykułWstępniak