Październik miesiącem profilaktyki nowotworów

Październik jest miesiącem profilaktyki raka piersi w związku z tym, dnia 13 października 2022 r., odbyło się spotkanie uczennic klas VII i VIII     z pracownikiem działu Oświaty Zdrowotnej, Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej      w Sulęcinie.

W czasie prelekcji „Poznaj swoje piersi” uczennice poznały zasady samobadania piersi oraz miały możliwość wykonania praktycznego samobadania przy pomocy specjalistycznego fantomu.

Borelioza nadal groźna

Dnia 13 października 2022 r., w czasie trwania drugiej godziny lekcyjnej, odbyło się spotkanie uczniów klasy VII i VIII z pracownikiem działu Oświaty Zdrowotnej, Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w Sulęcinie. Tematyka prelekcji dotyczyła zapobiegania boreliozy. Uczniowie dowiedzieli się, że borelioza jest chorobą zakaźną wywołaną przez bakterie, przenoszone przez pajęczaki, jakimi są kleszcze. Objawy choroby obejmują skórę, stawy, układ nerwowy i serce. Charakterystyczny jest rumień wędrujący, ale nie u każdej ugryzionej osoby występuje. Uczniowie uzyskali informację, jak chronić siebie i zwierzęta domowe przed tymi pajęczakami, jak postępować w przypadku ugryzienia przez kleszcza, jakie mogą wystąpić fazy i objawy tej choroby, jak przebiega diagnostyka i leczenie.

 

Prelekcja „Między nami kobietkami – okres dojrzewania i pewność siebie”

Dnia 19 października 2022r.  uczennice klasy VI a, VI b, VII i VIII w czasie trwania pierwszej godziny lekcyjnej wzięły udział w prelekcji „Między nami kobietkami – okres dojrzewania i pewność siebie”, którą przeprowadziła pani Sylwia Imielska – prelegentka Działu Profilaktyki i Edukacji Procter & Gamble w Szczecinie. Uczennice zdobyły i utrwaliły wiedzę, o zmianach psychicznych, emocjonalnych i fizycznych zachodzących w okresie dojrzewania i znaczeniu przestrzegania zasad higieny osobistej w aspekcie zdrowotnym.  Wszystkie uczennice otrzymały pakiety, ufundowane przez Procter and Gamble DS. Polska Sp. zo.o w Szczecinie.

 

Prelekcje zorganizowane zostały przez pielęgniarkę szkolną i pedagoga, w ramach realizacji Szkolnego Programu Edukacji Zdrowotnej i Szkolnego Programu Wychowawczo – Profilaktycznego

 

Dodała: Katarzyna Kosmalska