Październik miesiącem profilaktyki nowotworów

Październik od wielu lat, uznawany jest niemal na całym świecie za miesiąc Świadomości Raka Piersi. W tym szczególnym okresie podejmowane są różne inicjatywy związane z profilaktyką, diagnostyką oraz nowoczesnym leczeniem nowotworów piersi. W obecnym roku Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi wypada 15 października, a jego symbolem jest różowa wstążeczka. W celu zwrócenia uwagi młodym ludziom, na to jak ważna jest profilaktyka nowotworów   w życiu człowieka, dnia 13 października 2023 roku, odbyło się spotkanie uczennic klasy VII a i VII b z p. J. Kubicką pracownikiem działu Oświaty Zdrowotnej, Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Sulęcinie. W trakcie prelekcji „Poznaj swoje piersi” uczennice poznały wartość i zasady przeprowadzania samobadania piersi oraz miały możliwość praktycznego wykonania samobadania przy pomocy specjalistycznego fantomu. Poruszono również tematykę związaną z zapobieganiem nowotworów szyjki macicy.  Uczennice dowiedziały się również jak wygląda dalsza diagnostyka, gdy pojawią się niepokojące symptomy i gdzie można zwrócić się o pomoc oraz jak wykonywana jest diagnostyka genetyczna, w kierunku zagrożenia rakiem piersi. Spotkanie zorganizowane zostało w ramach realizacji szkolnego Programu Wychowawczo – Profilaktycznego oraz Planu Edukacji Zdrowotnej.

Borelioza nadal groźna

Dnia 13 października 2023 roku, w czasie trwania drugiej godziny lekcyjnej odbyło się spotkanie uczniów klasy VII a i VII b z przedstawicielem działu Oświaty Zdrowotnej, Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Sulęcinie.

Tematyka prelekcji dotyczyła zapobiegania boreliozie. Uczniowie dowiedzieli się, że borelioza jest bardzo podstępną chorobą zakaźną, wywołaną przez bakterie, przenoszone przez pajęczaki, jakimi są kleszcze. Uczniowie dowiedzieli się jak sobie radzić w przypadku ukąszenia przez tego pajęczaka oraz poznali możliwie występujące objawy chorobowe, obejmujące skórę, ale także stawy, układ nerwowy i serce. Omówione zostały fazy i objawy tej choroby, uczniowie uzyskali informacje jak przebiega podstawowa diagnostyka i leczenie.

Spotkanie zorganizowane zostało w ramach realizacji szkolnego Programu Wychowawczo – Profilaktycznego oraz Planu Edukacji Zdrowotnej.

 

Dodała: Katarzyna Mikołajewska