Tego roku uroczysty apel z okazji Święta Niepodległości przygotowała „starszyzna” gimnazjalna, tj. klasa III. Miesiąc przed obchodami listopadowego święta cała klasa zaangażowała się w przygotowania. Wszyscy chętnie uczyli się powierzonych ról, wierszy i patriotycznych pieśni. Nawet chłopaków udało się namówić do śpiewania. Przez wiele dni na próbach „wygładzaliśmy” dykcję i interpretację wierszy, ćwiczyliśmy pieśni oraz wielkie wejście „czarnych” ze zniczami. Współtworzyliśmy dekoracje, stroje i rekwizyty. Rodzice bardzo nam pomagali w tych przygotowaniach. Pani Krawiec wypożyczyła mundury żołnierskie, Pani Capiga jako Dobry Duszek naszej klasy z igłą i nitką pomagała dopinać kostiumy, a pamiątki rodzinne Państwa Kuzajewskich – szabla i czapka ułańska były elementami scenografii.10 listopada przyszedł czas na występ. Wszyscy byli bardzo zdenerwowani, chcieli bowiem wypaść jak najlepiej przed szkolną publicznością. W auli szkolnej zebrali się uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum, nauczyciele oraz zaproszeni goście m.in. zastępca burmistrza, Pani Katarzyna Szczepańska. Wśród widzów znaleźli się również rodzice i opiekunowie naszych szkolnych artystów. Atmosfera w sali była wyjątkowo podniosła, pełna powagi i zadumy. W osobach naszych klasowych chłopaków pojawili się na scenie dostojni żołnierze – generał Dąbrowski, Tadeusz Kościuszko i Józef Piłsudski, zaś karty historii przeplatane były pięknymi wierszami i pieśniami przy akompaniamencie Pana Leszka Sobeckiego oraz Pana Alberta Kiepury. Było patriotycznie, było wzruszająco, „łapało za serce”. Co tam, „ciary” i już…Występ wypadł bardzo dobrze. Zbieraliśmy pochwały i gratulacje od nauczycieli i naszych młodszych kolegów. Jesteśmy dumni z efektów swojej ciężkiej pracy, a szóstki i piątki z historii też się przydały… Opiekunami naszego przedsięwzięcia była nasza wychowawczyni Pani Biczyk, Pan Bober i Pan Sobecki. To była dla nas wielka lekcja historii i patriotyzmu.
Notatkę sporządziły: Kasia Pyrek, Joanna Kędzierska i Klaudia Kuzajewska