XVI Konkurs Przyrodniczy „Mój Las” nt: „Płazy i gady Polski”

06 czerwca 2012 r. w Gimnazjum im. W. Korsaka odbył się XVI Konkurs Przyrodniczy „Mój Las” nt: „Płazy i gady Polski”. Podobnie jak w roku ubiegłym konkurs ten jest składową Lubuskiej Gimnazjalnej  Platformy Wiedzy organizowanej dla uczniów gimnazjum województwa lubuskiego. Od lat objęty jest patronatem Nadleśnictwa w Lubniewicach, a od ubiegłego roku również patronatem Lubuskiego Kuratora Oświaty.

1. Tematyka zadań konkursowych dotyczyła:
  • Biologii gatunków polskich płazów i gadów,
  • Systematyki polskich płazów i gadów
  • Ogólnej wiedzy biologicznej o kręgowcach,
  • Rozpoznawania pospolitych, leśnych  gatunków drzew i krzewów

( na podstawie pędów liściastych i iglastych, kwiatów, owoców, szyszek),

• Ogólnej wiedzy z ekologii, biogeografii i ochrony przyrody,
  • Pracy leśników w celu zachowania bioróżnorodności gatunkowej ze szczególnym uwzględnieniem płazów i gadów.

Zadania konkursowe oceniane były przez jury tj. leśników z Nadleśnictwa Lubniewice oraz nauczycieli przedmiotów przyrodniczych.

W konkursie „Mój Las” wzięło udział  20 uczestników z czterech drużyn; z Gimnazjum w Krzeszycach, Gimnazjum w Sulęcinie, Gimnazjum w Torzymiu oraz drużyna gospodarzy, Gimnazjum w Lubniewicach. Wyniki rywalizacji indywidualnej:I miejsce – Natalia Osińska, Gimnazjum Lubniewice – tytuł laureata, II miejsce – Alicja Janiszewska, Gimnazjum Lubniewice tytuł laureata, III miejsce – Bartosz Mazur, Gimnazjum Torzym –  tytuł laureata, IV miejsce – Monika Bełej, Gimnazjum Krzeszyce – tytuł laureata, V miejsce – Emilia Sczaniecka, Gimnazjum Lubniewice – tytuł finalisty, VI miejsce – Klaudia Maciejek, Gimnazjum Krzeszyce – tytuł finalisty

VII miejsce – Weronika Kiepura, Gimnazjum Lubniewice – tytuł finalisty, VIII miejsce – Adrian Jeliński, Gimnazjum Sulęcin – tytuł finalisty, IX miejsce – Izabela Michałek, Gimnazjum Sulęcin

X miejsce – Patrycja Borys, Gimnazjum Krzeszyce. Wyniki rywalizacji zespołowej:

I miejsce – Gimnazjum im. W. Korsaka w Lubniewicach, II miejsce – Gimnazjum im. A. Mickiewicza

III miejsce – Gimnazjum im. Jana Pawła II  w Sulęcinie, IV miejsce – Gimnazjum im. ks. J. Twardowskiego w Torzymiu. Uczniowie, którzy uzyskali 70% punktów możliwych do zdobycia otrzymali tytuł finalisty konkursu „Mój Las”, natomiast uczniowie, którzy uzyskali 80% punktów możliwych do zdobycia otrzymali tytuł laureata konkursu „Mój Las”.

Natalia Osińska z Gimnazjum w Lubniewicach uzyskując dwa lata z rzędu tytuł laureata tego konkursu otrzymała tytuł laureata Lubuskiej Gimnazjalnej Platformy Wiedzy.Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali nagrody rzeczowe, książki, albumy oraz pamiątkowe gadżety ufundowane przez Dyrektora Gimnazjum oraz Nadleśnictwo  w Lubniewicach.