Grupa wolontariuszy działająca przy Zespole Szkół Samorządowych pod opieką pani Katarzyny Kosmalskiej, intensywnie pracowała przez cały rok szkolny.
Koło wolontariuszy we wrześniu rozpoczęło swoją działalność, ustalono, jaki będzie plan działań i akcji na cały rok.
W październiku przystąpiliśmy do akcji zbiórki plastikowych nakrętek. W tym celu nawiązaliśmy współpracę z panem Andrzejem Sowińskim, który jest koordynatorem zbiórki nakrętek w Gorzowie Wlkp. Wolontariusze samodzielnie przygotowali plakaty, aby rozpropagować akcję w poszczególnych klasach oraz ogłosili wśród uczniów Szkoły Podstawowej konkurs pt. ”Mistrzowie Dobrego Serca”. W ten sposób zebraliśmy jedenaście worków nakrętek, których waga wyniosła 140 kilogramów.
Mistrzami dobrego serca została klasa III SP, wicemistrzami klasa I SP.
Po ogłoszeniu wyników konkursu zbiórkę plastikowych nakrętek prowadziliśmy nadal. Od marca do czerwca zebraliśmy kolejnych osiem worków nakrętek.
Do akcji zbiórki prócz naszych uczniów i wolontariuszy dołączyły całe rodziny i mieszkańcy, wszystkim zaangażowanym osobą serdecznie dziękujemy!
W sumie zebraliśmy 240 kilogramów plastikowych nakrętek, całość zbiórki została przekazana na zakup specjalistycznego urządzenia NF Walker, który umożliwi Lence Tuzińskiej samodzielne chodzenie.
Jednocześnie prosimy o dalsze zbieranie nakrętek, ponieważ akcję będziemy kontynuować w kolejnym roku szkolnym.
Listopad to miesiąc zbiórki pieniędzy. W tym roku kolejny raz dołączyliśmy do ogólnopolskiej akcji „Góra Grosza”, organizowanej pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej przez Towarzystwo „Nasz Dom”. Każda klasa otrzymała wcześniej przygotowany i zabezpieczony słoik, do którego uczniowie mogli wrzucać tytułowe grosze. Wolontariusze przeliczali uzyskane nominały, według ich wartości. W sumie zebraliśmy 272,69 zł. W obecnym roku szkolnym zebrane pieniądze przekazane zostały na rzecz Domów dla Dzieci. Akcja podsumowana została w grudniu.
W listopadzie (14.11.12) odwiedził nas pan Jarosław Marciniak-prezes Fabryki Aktywności Młodych w Gorzowie, z którą współpracujemy. W auli Gimnazjum odbył się Happening wolontariuszy, w celu uczczenia Europejskiego Roku Wolontariatu.
W grudniu braliśmy aktywny udział w konferencji „Wolontariat łączy pokolenia”, zorganizowanej przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego a odbywającej się w Gorzowie Wlkp. Podczas tego spotkania Kinga Kleńk, otrzymała wartościową nagrodę rzeczową, za zajęcie I miejsca w konkursie „Młodym okiem” za przygotowanie filmu pod tytułem „Pomocna dłoń”. Konkurs miał zachęcić gimnazjalistów do pomocy i współpracy z osobami starszymi, a także zachęcić do wspólnych inicjatyw.
W grudniu grupa naszych przedstawicieli brała udział w jarmarku świątecznym na rynku w Lubniewicach. Pomagaliśmy młodszym kolegą w ozdabianiu świątecznych pierników. Rozmawialiśmy o tradycjach świątecznych i propagowaliśmy ideę wolontariatu.
Również w grudniu przygotowaliśmy plakaty oraz kartony i ogłosiliśmy zbiórkę słodyczy, by zorganizować bal czekoladowy dla naszych młodszych kolegów. W tym miejscu dziękujemy wszystkim osobą zaangażowanym w tę akcję, za pomoc przy organizacji zbiórki oraz właścicielom sklepów za umożliwienie przeprowadzenia akcji.
Bal karnawałowo – czekoladowy odbył się dnia 24 stycznia, wolontariusze z opiekunem przygotowali cały scenariusz imprezy, zadbali o wystrój auli i sprawowali opiekę podczas zabawy. W balu brało udział 75 uczniów z klas I – III Szkoły Podstawowej wraz ze swoimi wychowawcami. Uczniowie prócz zabawy przy muzyce rozrywkowej, mieli przygotowane konkurencje, nagradzane słodkościami. Za zakończenie każdy uczeń otrzymał słodki upominek w postaci czekolady.
Luty i marzec upłynął pod hasłem zbiórki odzieży i zabawek. Akcję prowadzili wolontariusze.
Akcja podsumowana została w czerwcu, kiedy to grupa wolontariuszy przekazała, zebrane maskotki i ubranka Samodzielnemu Publicznemu Zakładowi Opieki Zdrowotnej w Sulęcinie. Odzież i zabawki trafiły na Oddział Dziecięcy.
Wolontariusze chcieli pomóc również bezdomnym zwierzętom, dlatego w kwietniu zorganizowaliśmy zbiórkę produktów żywnościowych. Przygotowane plakaty i kartony, dzięki uprzejmości właścicieli sklepów, zostały rozstawione w kilku punktach na terenie naszej gminny. W ten sposób zebraliśmy: 43,5 kilograma suchej karmy dla psów, 0,5 kg karmy suchej dla kotów, 9 paczek makaronów, 12 kg kaszy jęczmiennej, gryczanej, 2 kg ryżu, 1 litr oleju, 1 kg mąki i dwa koców. Całość w maju przekazaliśmy Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt w Gorzowie Wlkp. Gdzie pojechaliśmy osobiście wraz z opiekunem.
Nasza działalność wiąże się również z wykonywaniem innych czynności.
Regularnie prowadziliśmy samopomoc koleżeńską, pomagając rówieśnikom i młodszym kolegom m.in. w odrabianiu prac domowych czy rozwiązywaniu konfliktów.
Angażujemy się w realizację różnych imprez. Braliśmy m.in. udział w I rajdzie rowerowym „Żyjmy zdrowo, kolorowo, bez nałogów w zgodzie z sobą”, pomagaliśmy przy konkurencjach sportowych w czasie otwarcia placu zabaw dla dzieci.
Naszą działalność z pewnością będziemy kontynuować w kolejnym roku szkolnym.
Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w naszą pracę osobą i liczymy na dalszą współpracę.
Najaktywniejsi wolontariusze w roku szkolnym 2011/2012
(kolejność losowa)
Agnieszka Kmita I a,
Alicja Kasperek I a,
Laura Chlistun I a,
Sylwia Tyliszczak I a
Ireneusz Iwasieczko I b,
Krzysztof Heliński I b,
Kewin Jagiełło I b,
Daniela Tyliszczak I b,
Kacper Koper I b,
Alicja Landy I b,
Kinga Kleńk I b,
Emilia Sczaniecka II a,
Maciej Jakubowski II b,
Adrian Broniek II b,
Katarzyna Syczyk II b,
Nikola Maslej II b,
Mateusz Chołuj III a,
Alicja Kowalewska III a,
Natalia Osińska III a,
Eliza Pelczarska III a,
Wiktoria Pluta III a,
Izabela Pyrciak III a,
Weronika Kleńk VI,
Weronika Motylińska VI,
Zuzanna Urbaniak VI,
Hanna Mika VI,
Paulina Jagielska VI.
Opracowanie:
Wiktoria Pluta
Alicja Kowalewska