Grupa wolontariuszy działająca przy Zespole Szkół Samorządowych pod opieką pani Katarzyny Kosmalskiej,  intensywnie pracowała przez cały rok szkolny.

Koło wolontariuszy we wrześniu rozpoczęło swoją działalność, ustalono, jaki będzie plan działań i akcji na cały rok.

W październiku przystąpiliśmy do akcji zbiórki plastikowych nakrętek. W tym celu nawiązaliśmy współpracę z panem Andrzejem Sowińskim, który jest koordynatorem zbiórki nakrętek w Gorzowie Wlkp. Wolontariusze samodzielnie przygotowali plakaty, aby rozpropagować akcję w poszczególnych klasach oraz ogłosili wśród uczniów Szkoły Podstawowej konkurs pt. ”Mistrzowie Dobrego Serca”. W ten sposób zebraliśmy jedenaście worków nakrętek, których waga wyniosła 140 kilogramów.

Mistrzami dobrego serca została klasa III SP, wicemistrzami klasa I SP.

Po ogłoszeniu wyników konkursu zbiórkę plastikowych nakrętek prowadziliśmy nadal. Od marca do czerwca zebraliśmy kolejnych osiem worków nakrętek.

Do akcji zbiórki prócz naszych uczniów i wolontariuszy dołączyły całe rodziny i mieszkańcy, wszystkim zaangażowanym osobą serdecznie dziękujemy!

W sumie zebraliśmy 240 kilogramów plastikowych nakrętek, całość zbiórki została przekazana na zakup specjalistycznego urządzenia NF Walker, który umożliwi Lence Tuzińskiej samodzielne chodzenie.

Jednocześnie prosimy o dalsze zbieranie nakrętek, ponieważ akcję będziemy kontynuować w kolejnym roku szkolnym.

Listopad to miesiąc zbiórki pieniędzy. W tym roku kolejny raz dołączyliśmy do ogólnopolskiej akcji „Góra Grosza”, organizowanej pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej przez Towarzystwo „Nasz Dom”. Każda klasa otrzymała wcześniej przygotowany i zabezpieczony słoik, do którego uczniowie mogli wrzucać tytułowe grosze. Wolontariusze przeliczali uzyskane nominały, według ich wartości. W sumie zebraliśmy 272,69 zł.               W obecnym roku szkolnym zebrane pieniądze przekazane zostały na rzecz Domów dla Dzieci. Akcja podsumowana została w grudniu.

W listopadzie (14.11.12) odwiedził nas pan Jarosław Marciniak-prezes Fabryki Aktywności Młodych w Gorzowie, z którą współpracujemy. W auli Gimnazjum odbył się Happening wolontariuszy, w celu uczczenia Europejskiego Roku Wolontariatu.

W grudniu braliśmy aktywny udział w konferencji „Wolontariat łączy pokolenia”, zorganizowanej przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego a odbywającej się w Gorzowie Wlkp. Podczas tego spotkania Kinga Kleńk, otrzymała wartościową nagrodę rzeczową, za zajęcie I miejsca w konkursie „Młodym okiem” za przygotowanie filmu pod tytułem „Pomocna dłoń”. Konkurs miał zachęcić gimnazjalistów do pomocy i współpracy z osobami starszymi, a także zachęcić do wspólnych inicjatyw.

W grudniu grupa naszych przedstawicieli brała udział w jarmarku świątecznym na rynku w Lubniewicach. Pomagaliśmy młodszym kolegą w ozdabianiu świątecznych pierników. Rozmawialiśmy o tradycjach świątecznych i propagowaliśmy ideę wolontariatu.

Również w grudniu przygotowaliśmy plakaty oraz kartony i ogłosiliśmy zbiórkę słodyczy, by zorganizować bal czekoladowy dla naszych młodszych kolegów. W tym miejscu dziękujemy wszystkim osobą zaangażowanym w tę akcję, za pomoc przy organizacji zbiórki oraz właścicielom sklepów za umożliwienie przeprowadzenia akcji.

Bal karnawałowo – czekoladowy odbył się dnia 24 stycznia, wolontariusze z opiekunem przygotowali cały scenariusz imprezy, zadbali o wystrój auli i sprawowali opiekę podczas zabawy. W balu brało udział 75 uczniów z klas I – III Szkoły Podstawowej wraz ze swoimi wychowawcami. Uczniowie prócz zabawy przy muzyce rozrywkowej, mieli przygotowane konkurencje, nagradzane słodkościami. Za zakończenie każdy uczeń otrzymał słodki upominek w postaci czekolady.

Luty i marzec upłynął pod hasłem zbiórki odzieży i zabawek. Akcję prowadzili wolontariusze.

Akcja podsumowana została w czerwcu, kiedy to grupa wolontariuszy przekazała, zebrane maskotki i ubranka Samodzielnemu Publicznemu Zakładowi Opieki Zdrowotnej      w Sulęcinie. Odzież i zabawki trafiły na Oddział Dziecięcy.

Wolontariusze chcieli pomóc również bezdomnym zwierzętom, dlatego w kwietniu zorganizowaliśmy zbiórkę produktów żywnościowych. Przygotowane plakaty i kartony, dzięki uprzejmości właścicieli sklepów, zostały rozstawione w kilku punktach na terenie naszej gminny.  W ten sposób zebraliśmy: 43,5 kilograma suchej karmy dla psów, 0,5 kg karmy suchej dla kotów, 9 paczek makaronów, 12 kg kaszy jęczmiennej, gryczanej, 2 kg ryżu, 1 litr oleju, 1 kg mąki i dwa koców. Całość w maju przekazaliśmy Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt w Gorzowie Wlkp. Gdzie pojechaliśmy osobiście wraz z opiekunem.

Nasza działalność wiąże się również z wykonywaniem innych czynności.

Regularnie prowadziliśmy samopomoc koleżeńską, pomagając rówieśnikom i młodszym kolegom m.in. w odrabianiu prac domowych czy rozwiązywaniu konfliktów.

Angażujemy się w realizację różnych imprez. Braliśmy m.in. udział w I rajdzie rowerowym „Żyjmy zdrowo, kolorowo, bez nałogów w zgodzie z sobą”, pomagaliśmy przy konkurencjach sportowych w czasie otwarcia placu zabaw dla dzieci.

Naszą działalność z pewnością będziemy kontynuować w kolejnym roku szkolnym.

Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w naszą pracę osobą i liczymy na dalszą współpracę.

Najaktywniejsi wolontariusze w roku szkolnym 2011/2012

(kolejność  losowa)