W dniach 20 – 21.11.2012 r. stowarzyszenie alternaTYw@ z Sulęcina przeprowadziło warsztaty psychoedukacyjne realizowane w ramach projektu profilaktycznego „ALTERNATYWA 2012” . Zajęcia prowadzone były przez specjalistę terapii uzależnień, Panią Iwonę Derewlanę wśród dzieci z klas IV.  Dzięki temu, że grupy były doskonale zintegrowane zajęcia przebiegły bardzo sprawnie i udało się  zrealizować większość  założonego programu. Tematem głównym były uzależnienia, ze szczególnym uwzględnieniem uzależnienia od narkotyków.  Dzieci chętnie uczestniczyły w ćwiczeniach, podczas których budowały zaufanie, miały możliwość pozytywnie się zaprezentować przed grupą, pochwalić się swoimi przyjaciółmi, intensywnie poszukiwały wspólnych cech w swoich grupach. Nieco trudniejsze okazały się ćwiczenia, których celem była poprawa stosunków z innymi, poprawa funkcjonowania społecznego. W dalszej części uświadamialiśmy sobie różnice w zakresie bliskości funkcjonowania w sytuacjach międzyludzkich. Był to wstęp do wyjaśnienia trudnej sztuki porozumiewania się. Komunikacja jest bardzo trudną umiejętnością, więc mogliśmy tylko wyjaśnić sobie i przećwiczyć najważniejsze zasady. Dla poprawy nastroju próbowaliśmy odgrywać różne emocje, to ćwiczenie rozruszało wszystkich uczestników i pomogło w zrelaksowaniu grupy. Było to bardzo ważne, bo następnym zadaniem było konstruktywne odmawianie. Dzieci ćwiczyły w małych grupach różne sytuacje, w których musiały się zachować w konkretny sposób. Ostatnim zadaniem była recepta na sukces. Wszyscy otrzymali dyplomy za uczestnictwo w programie profilaktycznym.