Dnia 25.04.2016 roku z inicjatywy Burmistrza Lubniewic Tomasza Jaskuły, uczniowie Gimnazjum im. Włodzimierza Korsaka i 6 klasa Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Lubniewicach odbyli spotkanie z podpułkownikiem Grzegorzem Kaliciakiem. Jest on weteranem wielu misji na terenie Bliskiego Wschodu, a także nagłośnionej ostatnio, największej bitwy z udziałem Polskich Sił zbrojnych od czasów II wojny światowej Bitwy o Karbalę. Podpułkownik przedstawił uczniom zarys i przyczyny konfliktu w Iraku, a także przebieg samej bitwy. Warto wspomnieć, iż przy ograniczonej ilości amunicji i przewadze liczebnej wroga polscy żołnierze odpierali ataki partyzantów aż przez trzy dni. Oprócz samej opowieści Podpułkownika uczniowie zobaczyli wideorelację z bitwy z punktu widzenia obu stron konfliktu. Po zakończeniu nagrania Pan Grzegorz przedstawił uczniom dalsze losy uczestników bitwy ,a także opowiedział o skutkach, jakie wojna wywiera na człowieku. Wspomniał między innymi o BTSD, czyli zespole stresu pourazowego, na który cierpi wielu uczestników walk. Po zakończeniu wątku samej bitwy Podpułkownik przybliżył uczniom swą karierę wojskową , a także opowiedział o charakterze pozostałych misji Polskiej Armii w rejonie Bliskiego Wschodu. Następnie powiedział parę słów o żywocie żołnierza. Zaznaczył, że nie jest on taki straszny jak go malują. Później uczniowie zadawali pytania, na które chętnie odpowiadał. Na samym końcu napomknął o książce, którą napisał o Karbali, po czym pożegnał się z uczniami.
Dodał: Maciej Jagiełło klasa II a

DSCN1570 DSCN1572 DSCN1573