Województwo lubuskie
Pod takim właśnie hasłem 09.10.2015 roku uczniowie Zespołu Szkół Samorządowych w Lubniewicach wyruszyli na dydaktyczną wycieczkę w celu odpowiedzi na wyżej postawione pytanie. W wyjeździe uczestniczyły te osoby, które zapisały się na zajęcia objęte programem mniejszości narodowej. Zamiarem nauczycieli organizujących tę imprezę było pokazanie ciekawych i wartych zobaczenia miejsc w naszym regionie. W związku z tym pierwsze kroki skierowaliśmy do Muzeum im. Jana Dekerta w Gorzowie, które mieści się w willi dawnego przemysłowca Schroedera. Tu wzięliśmy udział w bardzo interesującej lekcji na temat: Dlaczego Lubuskie jest „ warte zachodu”? Pomimo tego, że grupa była bardzo liczna ( 44 osoby ),zajęcia przebiegały w przyjemnej i spokojnej atmosferze. Pani prowadząca zaprezentowała nam walory naszego województwa i przybliżyła miejscowości, do których warto się wybrać. Szkoda tylko , że w zaprezentowanych spotach zabrakło Lubniewic… Kolejnym naszym celem był Santok – miejscowość oddalona od Gorzowa o trzynaście kilometrów. Warto zobaczyć Santok ze względu na przepiękny krajobraz ( to tu zlewa się Warta z Notecią ) , ale również historyczne znaczenie tego miejsca. Sam Gall Anonim pisał w swoich kronikach , że miejscowość ta była „ kluczem i strażnicą królestwa polskiego”. Tu zwiedziliśmy muzeum, w którym zgromadzono mnóstwo eksponatów związanych z życiem ludzi w dawnych czasach. Ostatnim etapem naszej wycieczki było kino Helios. Obejrzeliśmy film przygodowo-sensacyjny pt.” Klub włóczykijów”. No cóż, jak to zazwyczaj bywa , jednym film się podobał , drugim nie! W piątek przed piętnastą wszyscy cali i zdrowi wróciliśmy do domów. Miejmy też nadzieję , że pełni wrażeń !Wyjazd zorganizowały Panie : Ewa Młyńczyk i Agnieszka Jenek oraz Pan Bogusław Bober.